Bezručova 9, 680 01 Boskovice +420 608 464 341

Co je SCRUM?

Vytvořeno 09.02.19 od Administrator

Co je SCRUM?

Co je Scrum?

Scrum je framework, ne metodologie tak jak často je nevhodně Scrum označován, protože nepopisuje jak máme věci dělat, ale jak si máme práci organizovat. Pomáhá týmům pracovat společně. Slovo Scrum nebylo vybráno zcela náhodně, protože vychází z ragby, kde tým vytváří tzv. mlýn (scrum). Scrum povzbuzuje týmy, aby se učily prostřednictvím zkušeností, organizovaly se při řešení problému a zamýšlely se nad neustálým zlepšováním, ať už jsou úspěšní, či nikoliv. Spolupráce uvnitř týmu je naprosto klíčová, tak jako spolupráce hráčů ragby, aby společně dosáhli úspěchu.

Přestože je Scrum využíván především při iterativně-inkrementálním vývoji software, je velmi snadné jeho hodnoty a principy applikovat i na různé jiné týmy. Proto je Scrum tolik populární a je využíván v mnoha firmách oproti jiným frameworkům.

Je snadné adaptovat Scrum?

Scrum je ve své podstatě velmi jednoduchý a snadno uchopitelný nástroj, avšak o dost těžší je ho správně používat a nevzdávat to při první překážce, na kterou narazíme při jeho aplikaci. Představte si, že byste se takto zachovali po přečtení pravidel ke hře Člověče nezlob se a rozhodli se tuto hru si zahrát s tím, že chcete vyhrát. No a když nevyhrajete, protože při první hře se to pravděpodobně nepodaří, tak byste začali přemýšlet nad tím, že je potřeba přepsat pravidla hry, abyste výhrat mohli, místo toho, abyste hráli další a další hru, než se vám podaří přijít na to, jak za předem daných pravidel vyhrát. Pamatujte na to, že vytěžit ze Scrumu maximum hodnoty chce víc, než si jen přečíst pravidla hry. Mistrem se stáváte až po plném pochopení principů hry.

Scrum byl navržen tak, aby byl maximálně vhodný pro projektové řízení vývoje produktu. Je iterativní a výsledekem každé iterace by měla být snaha o doručení produktového přírustku = přidané hodnoty pro zákazníka.

Jak začít?

Pojďme se podívat trochu více na pravidla hry. Ve Scrumu se setkáváme s rolemi, ceremoniemi a artefakty. A nakonec to nejdůležitější, tak jak je agilní vývoj postaven na hodnotách, tak i Scrum staví na vlastních hodnotách, které jsou v souladu s hodnotami agilními.

Práce probíhá ve sprintech (iteracích) a na konci každého sprintu by měl být potenciálně doručitelný produktový inkrement, který dodává zákazníkovi přidanou hodnotu.

Role
Product owner (vlastník produktu)
Development team (vývojový tým)
Scrum Master (Agilní kouč)

Artefakty
Produktový backlog
Sprintový backlog
Burndown chart

Ceremonie
Daily meeting (Daily scrum, Stand-up atd.)
Plánování
Review/Demo
Retrospektiva
Product Backlog Refinement (Grooming)


Nové příspěvky blogu

Definition of Done aneb tým má hotovo
Definition of Done aneb tým má hotovo

17.08.20 od Administrator

Máme už hotovo? Na tuto otázku je těžké...

Scrum Master je nejlepší sekretářka na světě

28.05.20 od Administrator

Často narážím na to, že role Scrum Mastera...

Plánování řízené rychlostí týmu

12.05.20 od Administrator

Co je rychlost týmu? Je to průměrné...

Zobrazit všechny příspěvky blogu →